2014/06/30

Wakacyjna torba - TUTORIAL

Ten post to taki mój "pierwszy raz" - jeszcze nigdy nie robiłam tutoriali :) Postaram się pokazać krok po kroku jak zrobiłam prostą torbę z kieszonką. Dobra na plażę, dobra na zakupy, po prostu idealna na lato!


Niby zwykła torba, ale jednak coś ją wyróżnia ;) Specjalnie nie robiłam jej z podszewką, ale nie chciałam też, żeby miała w środku strzępiące się zakończenia (overlocku nie posiadam), więc postanowiłam wykończyć ją szwem odwróconym (francuskim). Ale o tym za chwilę...

Do uszycia tej torby użyłam tkaniny sofia z ikea. Pocięłam ją tak:
  • uszy: 2 kawałki  77x12 cm
  • kieszeń: 2 kawałki 23x17cm
  • torba:  1 kawałek 92x46 cm
Potrzebujemy także:
  • zamek błyskawiczny 18cm
  • linijka
  • nożyczki
  • maszyna do szycia
  • biała nić
  • pisadło (u mnie zwykły długopis)Zaczniemy od uszycia kieszonki...
Do lewej strony jednego z prostokątów 23x17cm przykładamy zamek błyskawiczny 5cm od górnej krawędzi. Zaznaczamy na tkaninie początek i koniec zamka.


Rysujemy znaczniki zgodnie z rys. poniżej.


Następnie rozcinamy i zaprasowujemy:Pora wszyć zamek błyskawiczny. Pamiętajmy aby dobrze go przyszpilić i użyć stopki do przyszywania zamków. Szyjemy na prawej stronie używając długiego ściegu, blisko krawędzi.


Pozostało zszyć kieszeń - składamy prostokąty prawymi stronami do siebie i zszywamy prawy bok, dół oraz lewy bok. Obcinamy rogi, odwracamy i przeprasowujemy.
Pora na przygotowanie uszu. Pasy składamy na pół wzdłuż dłuższego boku i zaprasowujemy. Podginamy do środka po ok 3-4cm i ponownie zaprasowujemy. Moje uszy zwykle są szerokości 4cm - lubię takie szerokie, po prostu wygodnie się j nosi :)


Do środka należy zaprasować też oba końce. 


Przeszywamy długim ściegiem każdy bok (jak najbliżej krawędzi).Pora na uszycie głównej komory. Tkaninę składamy lewymi stronami do siebie i przeszywamy boki (może być to szokujące, ale pierwszy szew wykonujemy na prawej stronie naszej robótki - na tym polega szew odwrócony). Dla mnie margines to brzeg stopki:


Obcinamy nadmiar marginesu, zostawiając ok 2-3mm. Obracamy torbą na lewą stronę i zapracowujemy. Przeszywamy boki ponownie.
Powtarzamy czynność przy drugim boku i przechodzimy do nadania naszej torbie nieco przestrzennej formy. Odmierzamy kwadrat 4x4cm (od dołu i linii szwu) i obcinamy go.


Następnie odwracamy torbę na prawą stronę i składamy, jak na zdjęciu poniżej:


Znowu przechodzimy do wykonania szwu odwróconego: przeszywamy na prawej stronie, obcinamy nadmiar tkaniny, odwracamy na lewą stronę, zaprasowujemy i zszywamy.


Pozostało pozszywać wszystko "do kupy".  Trzymając torbę na lewej stronie podwijamy od góry 4 cm tkaniny i zaprasowujemy, następnie podginamy ponownie (do środka) ok. 1cm.


Do "podgięcia" wsuwamy kieszonkę.


 O dziwo udało mi się dopasować wzór kieszonki i komory głównej :)


Szpilkujemy i przeszywamy dookoła długim ściegiem, jak najbliżej krawędzi zakładki. Należy zwrócić uwagę, aby materiał przy odwróconych szwach ułożyć na płasko, na obu bokach w tą samą stronę.Ostatni etap - przyszycie uszu. Dla mnie najgorszy :) Tutaj niezbędna będzie ostra igła do grubych tkanin (a najlepiej kilka...). Jeśli posiadacie maszynę o dość słabym silniku polecam zdjąć nogę z pedała i posługiwać się jedynie kołem (przeszycie przez 6-8 warstw materiału czasem jest sporym wyczynem). 

Przewracamy torbę na prawą stronę, odmierzamy 7cm od brzegu i przykładamy ucho. Przyszywam je tak, aby przeszycie na torbie było na tej samej wysokości co przeszycie na dole ucha. 


Szyjemy "prostokąt":


A następnie przekątne. Pamiętajmy, żeby przed przyszyciem drugiego końca ucha, upewnić się, czy aby na pewno nic cię nie przekręciło :) 

Powtarzamy jeszcze 3 razy i torba gotowa!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz